Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Broumovky s Данem (22. – 23. července 2013)

Vandr do Broumovek a na Ostaš, opět s Netopejrem jako průvodcem.
Odkaz na fotky a zápisy: Fotky by mohl mít někde Дан, ale nenašla jsem odkaz.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi

„Pojedeme do Broumovek, jako jste byly loni s Žemlí,“ plánoval Dan. S sebou bere několik dalších kamarádů, já se mohu připojit jen na jeden den a jednu noc. Podle popisu je nacházím ve skalách, společně s Netopejrem zdolávají pískovcové věže. Jde jim to velmi dobře. Já s bídou vylezu po cestě s obtížností III a nahoře mě jímá taková závrať, při níž se celý svět kymácí, ztrácím přehled, kde je nahoře a dole a musím se chytit kruhu a uklidnit. Podobné pocity mě zachvátí pak ještě jednou, šeřící se cestou z Kingovy zahrádky, kdy nejsem schopná přelézt skalní štěrbinu. Dlouhé minuty se křečovitě držím kramle, ostatní neví, co dělat, a kolem mě se vše motá. Nakonec to však dobře dopadne a prožité pocity zúročím v povídce, která za rok vyhraje Malého Trapsavce. Většinu výpravy o něco později necháváme u ohýnku ve skalách a já s Netopejrem se odebíráme zpátky do vsi. Přespím u něj na chalupě a ráno spěchám na vlak domů a za méně příjemnými činnostmi.

Autor zápisu: Kawi


Kopání v Devítce (15. června 2013)

Jednou na pracovní akci tetínských jeskyňářů dorazila i početnější sestava než Kawi a Přebral...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Cryptid, Kawi, Přebral

V sobotu 15. června pokračovaly prolongační práce v Devítikorunové jeskyni. Účast hojná, Kawi nalákala na moučník půlku osady, ale Uzel měl guláše dost pro všechny. Zásadní objevy se nekonaly, hlavně jsme odklízeli písek směrem k očekávanému východu do lomu, aby se dal otevřít spodní portál a usnadnil tak export materiálu, a odklízeli velký suťák pod komínem. Přes ten se totiž dá dostat k pokračování, ale blbě se tudy zatím tahají kýble. Cestou zpátky do Srbska jsou loučky kolem Berounky zajímavě učesané a opentlené od povodní.

Autor zápisu: Přebral


Muzejní noc ve skanzenu Solvayovy lomy (25. – 26. května 2013)

Zatímco dívčí část osady navštívila trapsavecký oheň, kluci vyrazili stejně jako loni na muzejní noc...
Odkaz na fotky a zápisy: fotky (Дан)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Zvoník

Tentokrát se kluci do skanzenu u svatojánské skály vypravili ve třech. Osadní (nebo lépe řečeno skorosadní) dvojice Дан a Zvoník k sobě přibrala ještě jednoho kamaráda. Stejně jako loni dobře bavili, prohlédli si rozličné stroje, popíjeli dobré pivo a Zvoník si vyzkoušel vrtat do kamene. Druhý den se toulali lomy a krasovou krajinou a přes Chlum došli do Srbska na vlak.

Autor zápisu: Kawi


39. oheň Trapsavce (24. – 26. května 2013)

Oheň u příležitosti vyhlášení výsledků literární soutěže Trapsavec a (nejen) fotografické soutěže Trasa.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebralflickr (fotky), Tony (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi, Přebral, Žemle

Svými příspěvky přispěly Atabe, Kawi a Žemle a v téhle sestavě (a navíc s Přebralem) jsme se na ohni potkali. Bylo mokro a zima, takže jsme většinu dne strávili i ohníčku a hřáli se a povídali. Mezitím Žemle a Atabe pomáhaly s prodejem losů (kupte růžové přítulné losy!) a také proběhlo křtění Trapsaveckých miniatur (i Přebral si tu pokřil svoji knížku z téhle edice). Večer pak vzplanul velký slavnostní oheň, četly se vítězné práce, vyhlašovala se tombola a pak se hrálo až do rána. Úspěšnost osady byla více než skvělá: Kawi: 1. Místo v Poezii do 23 let (a Malý Trapsavec), 3. Místo v Próze do 23 let a také 2. Místo v Trase v katerogii Grafika; Žemle: 3. Místo v Poezii do 23 let; Atabe: 8. Místo v Próze do 23 let a 10. Místo v Poezii do 23 let; texty prací jsou tady.

Autor zápisu: Žemle


Bílá hora a Divoká Šárka (23. března 2013)

Akce naplánovaná Žemlí a pro Žemli, nakonec však bez ní... Plná příjemného pubertálního blbnutí, hezké krajiny, připomínek dávné historie a drobného podzemí...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis), Atabe (kresba postav na skále)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral, Tatar, Zvoník

Nenechte se zmást ostrým Sluncem, vítr je sibiřský a ledový. Ani bláto tu nemá barvu perleťovou, jak zpívá postava postávající v plášti u mohyly, zkamenělo v hroudách sublimačně vysušených, křupajících. Obcházíme kolem Hvězdy a hledáme staré díry do země, rozehřát se jde vždycky na dětských hřištích na houpačce nebo v sále s praskajícími kamínky poblíž šárecké smyčky, kde podávají k jídlu ufony. Pískovcová komůrka v oboře opatřena mřížemi, Světluška/Světluše/Světlička zamčená, ale aspoň vypadá udržovaně. V prostorách pod záložním letištěm se možná přibližuje pomalé zpřístupňování, nejsme tu ale ve správnou dobu. Jaro, jak už bylo zmíněno, tu pořád není, ale pubertální kvašení už se dostavuje, včetně kohoutích zápasů, válení se a chabě zastíraných jednosmyslů. Nakonec z toho všecho podzemí nejvíc prolézá se rourou u zazzzimovaného bazénu, ještě se tedy na chvilku zastavíme u křemencové komory a železné štolky na Jenerálce.

Autor zápisu: Přebral


Zpívací maraton (15. – 17. února 2013)

Už jste někdy hráli a zpívali dlouho do rána? A taky při snídani, u čištění zubů, při rozcvičce, na záchodě, ve sprše, při tanci, v sedě, ve stoje, v kleče, v leže, ve spacáku a snad i ze spánku? Prostě celých 42 hodin?
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis), Kawi (video, Slavíci z Madridu na závěr)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi, Lucka, Přebral, Žemle

Přesně tohle se dělo na zpívací akci v Lanškrouně, kterou pořádala Žemle pod hnutím Brontosaurus a ostatní neváhali přijet a podpořit ji. O náplni akce toho není moc co napsat. Zpívalo se a hrálo, zpívalo, zpívalo, hrálo, zpívalo, občas taky spalo a pak zase jen a jen hrálo a zpívalo. Krom toho se dalo taky jen tak povalovat, poslouchat, číst si, projít se po městě a navštívit Masopust… Dobře nám bylo...

Autor zápisu: Žemle


Podzemní výprava (10. února 2013)

Megalomanské podzemí i s luxusním koupáním!
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Cryptid, Дан, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Šestice statečných vyráží v nedělní ráno pryč z Prahy, aby shlédla úchvatné podzemí. Cestu si krátíme diskuzí o navigacích a plánováním vydání vlastní navigace s překvapivými vložkami. Na místě se pak s chutí vrháme do obrovského labyrintu. Chodby a chodbičky jsou propojené, bloudíme, běháme, skáčeme, lezeme na terásky, blbneme jak malé děcka, užíváme si to. Po stěnách jsou reliéfy (krýgl slavil velký úspěch) a různé vzkazy. Některé části jsou zaplavené, dokonce natolik, že se v nich dá koupat. To je výzvou pro Zvoníka a Kawi, kteří se v místních bahenních lázních osvěží. Pak už stačí zamávat Žemli na nádraží a zablácení až po uši se vrátit do Prahy.

Autor zápisu: Žemle


Barrandov nahoře i pod ním (24. ledna 2013)

Další jednodenní setkání, po změnu nadzemní...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral, Zvoník

A byla zima. Venku mrzlo, až praštělo a zmrzlí ptáci nepadali z větví jen proto, že se od nich nemohli odlepit. Přesto se ale našlo několik odvážlivců, kteří toho odpoledne zamířili do venkovního bazénu, kde prý bývalo poněkud chladno dokonce i v létě. Odvážlivců, kteří v čase, kdy jsou ze sportů venkovních uznávány jen běžky a jiné lyže, cvičili v ostrém lednovém ovzduší, až se z nich pot lil. Udatní byli tito odvážlivci! Ledovými závějemi se byli ochotni plazit k opuštěnému, zakázanému městu, a byť z lidu zeleného, nebáli se na konci ani vstoupit do chrámu konzumu!

Autor zápisu: Přebral


Podzemní výprava (20. prosince 2012)

Další z výprav do tajemných a zakázaných světů podzemích. Původně se měla účastnit celá osada, ale pár hodin před srazem půlku sklátily různé strašlivé choroby. I tak jsme ale vše statečně prozkoumali. Po vylezení z temnot jsme stihli ještě hraní a zpívání ve Válci.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotly, ale jen z Válce, neb podzemí je zase tajné), Carmen (také fotky z Válce)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral

Na počvě pískovcové komory leží nehybné tělo. V napřažené ruce ještě svírá Ježka v kleci, poslední trofej z dobrodružné výpravy. Po tesaných stěnách tančí mihotavé stíny, z vybetonované chodby směřující k povrchu je slyšet vzdálené kapky, jinak ale nebohému průzkumníkovi dělá společnost jen věčná tma skrývající se v černých skalních skulinách.
A Kawi, Přebral a Cryptid.
„Naval Ježka, Atabe, teď budu pózovat já! Ať stihnem včas dorazit do Válce!“

Autor zápisu: Přebral


Moravský víkend (7. – 9. prosince 2012)

Pražáci v Brně! Kultura, podzemí, kultura, podzemí! A šaliny!
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky), Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Дан, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Všichni se opět setkáváme na Moravském víkendu. V pátek máme párty u Žemle doma, komu se chce, vyráží ještě na koncert. Po pár hodinách spánku se všichni vydáváme prozkoumat Stránskou skálu, která nás nadchne svou spletitostí, velikostí i akustikou. Sobotní večer je opět ve znamení kultury, jedeme na bál do Víru! Chvíli nám trvá objevit ve většině písní nějaký rytmus, na který by se dalo tančit, ale i to po čase zvládáme. Mezitím se zúčastníme soutěží, v jedné (cosi s housenkou) se nám dokonce daří se umístit. A tak tančíme a bavíme se a pijeme kofolu, či pivo, až nakonec nad ránem usínáme mezi zpěvem, hraním a všeobecným mumrajem. Ráno se vydáváme na cestu po proudu potoka, tam, kde se v kopci nacházejí průzkumné štoly. Máme skvělého průvodce – Švorcáka a tak si druhé a poslední podzemí tohodle víkendu opravdu užíváme. Nezbývá než potkat na nádraží švorcáka (starej pán už od pohledu, trošku podivnej…) a rozjet se do svých domovů.

Autor zápisu: Žemle


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13