Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Zimní Amerika V (11. ledna 2014)

Měli jsme rande na Amerikách a dokonce bez dalších osadních křenů, heč!
Odkaz na fotky a zápisy: Žemle (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Zvoník, Žemle

V sobotu ráno mě Zvoník překvapuje návrhem, že pojedem na výlet na Ameriky, nebyla jsem tam od výročáku, nelze nesouhlasit. Parkoviště nad Velkou je plné, a podle toho to vypadá i okolo lomu, po bahnitých cestách tu ťapkají pražandy v kozačkách. Raději proto míříme kolem Velké (opět žasnu nad barvou vody na dně) a Mexika (kde pozorujeme horolezce) do systému Malé Ameriky, prolezeme některé z menších lůmků, načucháme se voňavé mateřídoušky a protože začíná poprchávat, nezbývá, než se vrátit do Prahy. Večer se ještě na večeři a kus řeči staví Дан, který nám celou dobu pouští nějakou Francouzskou zpěvačku a mluví a mluví, jak už to Дан umí:).

Autor zápisu: Žemle


Koupání na Barrandově (2. ledna 2014)

Ano, tentokrát žádné podzemí ani opuštěné a nefunkční bazény, prostě jsme šli do aquaparku, zato však v plné osadní sestavě!
Odkaz na fotky a zápisy: Voda foťákům nesvědčí, takže se vyfotila jediná fotka, a to ještě až v KFC.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Žemle a Zvoník spolu teď tráví v Praze podezřele moc času a občas, když už sebe navzájem mají plné zuby, tak obepíšou ostatní a udělají nějakou menší osadní akcičku. Tentokrát jsme vyrazili se vykoubat do barandovského aquaparku, blbli jsme na tobogánech a ve výřivce, jak malé děcka. Když jsme se dostatečně vycachtali, přibrali jsme na zastávce Atabe, která dřív nemohla a Přebrala, který sice není v osadě, ale máme ho rádi a společně poseděli ve velmi stylovém prostředí KFC na Andělu. Bylo nám však spolu dobře a to je nejduležitější!

Autor zápisu: Žemle


Vánoční vandr (28. - 30. prosince 2013)

Osadní vánoce, svíčky, cukroví, medovina, dárky, prskavky...
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Cryptid, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Před tím se však odehrál vandr na Křivoklátsko, do jednoho krásného sroubku, kde se děly věci mnohé. Třeba výlet na hrad, nebo diskuze o tématech, které se nezveřejňují. Dárečky jsme si rozdali ve vánoční náladě ve štole v Dalejském údolí. Tady jsme taky fotili PFko a potom se někteří z nás odebrali na oběd k Atabe (prý byl moc dobrý). Ještě tentýž den navečer jsme se setkali u Přebralů, kde jsme hráli osadní pexeso, bavili Žemliného bratránečka, kecali a pojídali cukroví.

Autor zápisu: Žemle


Pátrání v zahrádkách (2. prosince 2013)

Na podzim Kawi několikrát vyrazila na toulky zahrádkami a krajinou na kraji města, jednou ji při této objevné činnosti provázela i Žemle.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Žemle

Potkaly jsme se vlastně kvůli něčemu úplně jinému, ale Žemli už se nechtělo vracet do školy a měly jsme si toho tolik co povídat že jsme se nakonec rozjely na okraj Brna a pokusily se objevit nějaký ten vstup do podzemí. To se nám sice nepovedlo, ale byl o příjemně strávený čas se skoro jarním (nebo ještě podzimním?) počasím.

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (8. – 10. listopadu 2013)

Tradice neporušena. Morava, Brno, podzemí, jeskyně, kradení kočky, kebab na nádraží.. Jen ta kultura chyběla.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Páteční večer je drbací, když pomluvíme všechny nepřítomné, pomlouváme i přítomné. Pak jdem spát. Ráno se přesouváme do údolí Říčky a s chutí se vrháme do hlubin jeskyní Pekárna a Netopýrka. Potom ještě v rychlosti přejedeme do Josefovského údolí, kde zkouknem štoly a vykonáme pokus o vykoupání se v jedné zatopené. Celý výlet je pohodový, jíme sendviče, Zvoník a Žemle po sobě koukají, kecáme, fotíme, plánujeme... Večer se pak dějí věci opravdu hrozné a nezveřejnitelné (pravděpodobně to nebylo tím, že přijel Přebral, ale možná by se na něj něco svést dalo). V neděli už se nic hrozivého neděje (pravděpodobně je to tím, že se přidal Čáp), vydáváme se prozkoumat taky něco brněnského – kryt s pavouky a tajemnou zatopenou štolou a nakonec taky štolu na Hádech, kde nás fascinuje podzemní komín, který zdoláváme.

Autor zápisu: Žemle


XX. oheň Blue Books (25. - 27. října 2013)

Tradiční říjnový oheň Modrých knížek, letos ve znamení kalicha.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Tatar

O víkendu 25. - 27. října 2013 (s možností protažení vandrem i přes svátek 28.) proběhl v pískovcové krajině Roverek již 20. oheň Modrých knížek. Posledních několik let má oheň vždy nějaké téma, které dává společnou legendu všem hrám na něm se odehrávajícím. Letos to byli husité. Proto se vyjma klasických soutěží jako třeba běh o berlích či s nosítky (letos transport raněného Žižky), jimž se každý rok jen přidá nová legenda, uskutečnilo i několik her speciálně „husitských“ – např. hod kardinálským kloboukem nebo kvíz znalostí o husitství (tyhle jsem obě vyhrála, heč!). Každoročně jsou připraveny i dětské soutěže, letos se dokonce těšily ještě větší účastí než hry pro dospělé – postaral se o ni náhodně kolemjdoucí skautský oddíl. Večerní oheň byl pohodový - proběhlo ještě několik dalších veselých her, hrálo se, povídalo a bavilo až do brzkých ranních hodin. Celkem se odehrálo 19 soutěží, rozdalo se 30 placek a 55 camrátek (tolik bylo tedy i účastníků ohně) bylo 55. Celkové bodování jsem vyhrála já (velmi se na mě štěstí usmálo, byly to skoro moje první placky a rovnou takto ve velkém stylu). A když si kliknete na zápis z akce, dozvíte se, kterak Kawi volila v budově parlamentu v převlečení za Qausimoda, teda ehm, křižáka - a to za to stojí!

Autor zápisu: Kawi


3. výroční oheň T. O. Tuláci podzemí (11. – 13. října 2013)

Výročák tentokrát ve skromném duchu – kromě pěti osadníků a tří osadních kamarádů (ale dlouho už nás nebylo takhle všech osm), dorazil večer ještě Laco Lahoda. Bylo nám však dobře.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Kawi (fotky z příprav před ohněm), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Honza, Kawi, Přebral, Tatar, Zvoník, Žemle

V portálu štoly nám celý víkend kapalo za krk, ale to nám nevadilo, bylo nás tak akorát abychom se k malému ohýnku vešli. Krom samotné osady dorazili jen tři nejvěrnější (Дан, Přebral a Tatar). Přesto jsme se vrhli do spleti lomů při odpolední hře (podařilo se nám zapojit okolojdoucí skauty). Zachraňovali jsme Grýnův kahan a ti nejumělečtěji nadaní (Žemle a Zvoník se svou scénkou) jej při večerním ohni získali. Krom toho se u slavnostní hranice bojovalo na lavičce, recitovaly autorské básně, skládaly obrázky horníků, hrálo a pělo a někteří u něj nakonec i usnuli. V neděli se konečně ukázalo slunce a barvy podzimu se rozzářily kolem nás, jako úsměvy na našich tvářích, které jsme si odváželi...

Autor zápisu: Žemle


Předvýročáková porada (1. září 2013)

Tři roky, už nejsme žádná batolata. To se bude muset pořádně oslavit! No a jak? To jsme plánovali na tomhle setkání.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Cryptid, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Porady po ránu, to jsou nápady, slízáme se jak švábi na pivo a první bod porady řešíme asi čtyři hodiny. Prokládáme to však všemožným jídlem, vínem, kofolou, vtípky, zážitky z prázdnin, válením v posteli (nebo ve vaně), smíchem a různými potrhlými kousky. Dalším důležitým bodem je přemluvit Honzu, aby si na výročák udělala čas a přijel, to se po chvíli dívčí sekci osady podaří. Do toho všeho občas vystrčí ze dveří vedlejšího pokoje hlavu Přebral (který v osadě není a tak do toho nemá co mluvit), to když děláme moc velký hluk, uloví pár snímků na svůj foťák a zase zaleze. Odpoledne přichází i Дан a podnikáme hromadný výlet na Branickou skálu. Nezbývá, než se na druhý den vydat každý do své školy a v srdcích se těšit na třetí výroční oheň.

Autor zápisu: Žemle


Zvoníkův tábor na Zábrdce (1. – 3. srpna 2013)

„Mohli by jste se v létě přijet podívat na náš tábor,“ navrhl jednou Zvoník. A tak jsme ho s Kawi vzaly za slovo a přijely...
Odkaz na fotky a zápisy: Fotky zatím nikde nevisí.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Zvoník, Žemle

Už cesta tam byla plná dobrodružství. Zatímco Kawi jela autobusem, já jsem s sebou měla kolo a tak jsme se domluvily, že na mě ve vesnici počká. Chudák Kawi čekala asi dvě hodiny, protože to jednak bylo do nehorázného kopce a druhak jsem ještě zabloudila. Nicméně jsme se nakonec úspěšně dostaly na místo a setkaly se Zvoníkem. Provedl nás tábořištěm, představil ostatním vedoucím i dětem. Protože jsme se dlouho neviděli, měli jsme spoustu témat, z nichž nejžhavějším bylo plánování předvýročákové porady. Kawi nakonec druhý den odjíždí a já ještě zůstávám. Zapojuju se do aktuálního programu – děláme dřevo, vaříme, užíváme si mýdlovou skluzavku, hrajeme na kytaru, koupeme se, povídáme a mě je fakt krásně...

Autor zápisu: Žemle


Pracák na Hrádku (29. – 31. července a 2. - 4. srpna 2013)

Stejně jako loni, jen jiné sestavě... A někteří rovnou dvakrát s krátkým odskočením na Zvoníkův tábor...
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), zápis (Přebral)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Žemle

S Kawi jsme byly domluvené, že se setkáme v úterý na Hrádku, želbohu, Kawi změnila plány a zapomněla mě informovat. Takže jsem se doplazila na Hrádek (s kolem na těžko to nebyl nejlepší nápad) a trochu nesměle jsem se teda seznámila se zcela neznámými, ale fajn lidmi. Opravovali jsme hradby, vytrhávali plevel, aby se potom mohly zakonzervovat betonem. Taky jsem poprvé v životě stavěla lešení. Jo a nesmím zapomenout na palačinky, ty byly výborné! Kawi přijela o den později a společně jsem potom odjely na Zvoníkův tábor, Kawi i s Přebralem se potom na Hrádku stavili ještě jednou.

Autor zápisu: Žemle


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13