Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Stínadla (4. května)

Krátká povandrovní vycházka po noční staré Praze. Atmosféra, svit plynových lamp a žluté špendlíky.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Atabe, Zvoník, Kawi, Žemle, Přebral, Cryptid

Vypravili jsme se do temných uliček, hledat tajemství, co se ukrývá v jejich stínech, a podivné skoro zapomenuté příběhy. Ač by se dalo čekat, že po vandru budou všichni chtít zůstat v teple domova a nikam paty už nevytáhnout, opak byl pravdou - a v pozdních nočních hodinách naše kroky opět společně bloumaly po kočičích hlavách. Možná jen krátká výprava, ale zároveň začátek mnohem delšího dění, o kterém se ale takhle na webu nedozvíte protože - Nevyzdraďme nic, co víme! Mlčenlivost chrání nás! Žlutá je barva naše!

Autor zápisu: Kawi


Velikonoční Roverky (30. dubna – 4. května 2014)

Velikonoční Roverky jsou akce, která prostě musí být. Co už sejde na tom, že letos na Velikonoce nemáme čas a tak se jede na čarodějnice. Byl to vandr plný nezapomenutelných hlášek – jednorožci existují!
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky), Lucka (fotky), Přebral (fotky), Kawi (video, tahání Žemle z díry), Kawi (video, zpívání v kapli), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Atabe, Kawi, Přebral, Žemle, Zvoník, Cryptid, Lucka

Začali jsme na hradě Ronově, moc ohňů v okolí vidět nebylo, za to jsme se nahoře potkali s „dědkama“ s nimiž jsme se míjeli celý vandr a taky s mladíčkama, kteří neuměli ani rozdělat oheň. Putujeme kolem Vlhoště a po přilehlých campech a večer za zpěvu státní hymny vytahujeme na stožár státní vlajku. V pátek se toho událo mnoho. Opustil nás David, přidali se dva Danovi kamarádi a Zvoník s Atabe, zdolali jsme Čapskou palici a taky se markantně ochladilo. Jako útočiště tedy volíme Pařezák, rozděláváme oheň, konáme osadní poradu, přijímáme Přebrala do osady a hlavně je odhlasováno, že jednorožci existují! Další den nás Přebral vezme na skalní vyhlídku, započatou ve velkolepém stylu, ale nedokončenou no a další den pak navštěvujeme Housku (to prostě musíme, speciálně kvuli Žemli). Na Housce uděláme poprask, třeba tím, že si vyzujeme na prohlídce boty, nebo tím, že se necháme zavřít v kapli... Zápis bych zakončila hláškou z jedné z campovek: „Vyhlašuji referendum: Žebřík do prdele!“

Autor zápisu: Žemle


Jarní brigáda Roverských patriotů (25. – 27. dubna 2014)

Tradiční pracovní a úklidová akce na Roverkách. Cryptid si navíc svůj pobyt v pískovcích protáhl přes celý týden a do civilizace s námi vrátil až po Velikočních Roverkách.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Cryptid (zápis), shrnutí brigády na stránkách Roverských patriotů
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Cryptid, Kawi, Tatar

Letos se toho stihlo opravdu hodně: nové schodiště na zelené značce pod Čapem, dokončení rekonstrukce studánky v Heřmánkách, protierozní zábrany v soutěsce pod Vlhošťským sedlem, oprava schodů na zelené značce pod Husou, vyznačování obnoveného polního úseku Husí cesty, oplocování jalovců proti okusu a jako vždy úklid Roverek od odpadků. Kawi a Cryprid oplocovali jalovce, Tatar se zapojil do budování schodů na Čap. Večer se u ohně hrálo a zpívalo, pohoda jako vždy.

Autor zápisu: Kawi


Poldovka (15. března 2014)

Měla to být původně velkolepá víkendová akce. Špatné počasí nás ale odradilo a tak jsme se nakonec stavili jen na otočku. Ale velkolepé to bylo.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Дан (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Žemle, Zvoník, Cryptid, Přebral, Kawi

V Kladně bylo pošmourno a poprchlo. Pronikli jsme dovnitř a hned se s povykem vhli na vozíčky: “Hele, tady jsou vozejčky.” Když jsme se vyblbli, pokračovali jsme pecím a jiným industriálním srandám. Dan s Přebralem fotili, Zvoník s Cryptidem se po kdečem škrábali nahoru, Čáp s Drokem nám hledali a ženský řešily která má hezčí zadek. No idylka. Po kolejích jsme došli k velkému mostu, pod kterým nepršelo a tak jsme si dali svačinu, mírně ledovou. Pár baráků s vymlácenýma oknama se dalo slušně prolézt a tak se každý do nějakého podíval. Dobrým úlovkem byla knížka o historii místního areálu. Přesunuli jsme se k nákladšišti vlaků, které každou chvíli hrozilo propadem, což nás ale nevyděsilo a s Atabe jsme se zvesela pustily do zpěvu železničních songů. Nakonec vysvitlo slunko a tak se fotografové rozběhli ulovit ještě pár snímků.

Autor zápisu: Žemle


Motolák (5. března 2014)

Motolák je prostě super a tak se tam postupně musí podívat všichni z osady...
Odkaz na fotky a zápisy: Zatím nikde nevisí.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi

Někdy o víkendu se mi ozvali Stopař a Hynek, že by potřebovali připravit úkol pro předregistraci na závod KRAZ pro pražáky. A že prý do středečních 18:00, kdy to začíná. Nu, uvolila jsem k tomu. V Brně na účastníky čekala cesta podzemím Ponávky, takže alternativa v Praze se nabízela - Motolák. Ještě jsem narychlo sehnala Honzu, promyslela, kam schovám zprávy a ve středu, hned po ránu, jsme vyrazili. Prolezli jsme si Buďánku, našli vstup do podzemí tam, ale nakonec se rozhodli, že ho nepoužijeme, a jelikož u vstupu, který jsme si pro průnik do podzemí vybrali, se dopoledne kácelo a motala jsem tam fůra lidí, vrátili jsme se tam znova odpoledne, navíc s Atabe. Podzemní část úkolu jsme stihli umístit jen tak tak - když jsem pod jedním kanálovým poklopem psala Hynkovi SMS, že vše zařízeno, zbývalo do vypuknutí pár minut. Ještě jsem to tam zase trochu prolezli, Atabe se namočila, našli jsme kešku a strašlivou panenku a pak zase hurá na světlo denní.

Autor zápisu: Kawi


Tajemné podzemí v Brně (24. února 2014)

Pod nejmenovanou ulicí v cetru Brna je tááákhle velký podzemní labyrint starých sklepů a je to strašně super a žůžo a paráda a jakto, že jsme si toho nevšimli už dřív?
Odkaz na fotky a zápisy: Veřejně fotky nikde nejsou.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Žemle

A tak jsme pod vedením Jitky, která to tam zná, s Kawi vyrazily do tohoto úžasného podzemí. Je opravdu velkolepé. Začíná sklepama, kde najete staré stoličky, barvy a písmenka do psacích strojů. Pokračuje kolem rozbitého klavíru s výstavkou výtvarných děl. Psaudokrápniková jeskyňka lze snadno minout, ale je tam. Dále vás čekají kramle, kořínková chodba, třpytivé zlato a staré sudy. Tak co, už jdete také hledat vchod?

Autor zápisu: Žemle


Zpívací maraton (14. – 16. února 2014)

Zpívací maraton uspokojí všechy hudbychtivé posluchače, vášnivé hudebníky i zpěváky. 42 hodin zpěvu prostě musí stačit každému.
Odkaz na fotky a zápisy: Zatím nikde nevisí.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Žemle, Zvoník

Společně se Zvoníkem jsme letošní maraton organizovali. Na to, kolik věcí se nepovedlo (onemocněl kuchař, účastníkům ujel vlak...) to nakonec byla podařená akce, soudě podle ohlasů lidí. Začali jsme společnou písní Dokud se zpívá, ještě se neumřelo a potom už to šlo samo, hrálo se na co kdo měl chuť. Nechyběla ani tradiční rozcvička Laurencie a dokonce jsme si na hodinku divadelně zaimrovizovali. Klubovna v Lanškrouně nám byla dobrým a milým útočištěm po celý víkend. Bylo to příjemné a milé setkání. Tak zase za rok!

Autor zápisu: Žemle


Motolák (13. února 2014)

Odpoledne se Kawi sešla s Cryptidem v čajovně a pak jel Cryptid domů. Jistě by však nejel, kdyby tušil, co bude večer - hurá výprava do podzemí Košířů a Smíchova!
Odkaz na fotky a zápisy: Veřejně nikde fotky nevisí.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Zvoník

Na vánočním vandru jsem si udělala něco se zády a jak jsem potom celý leden jezdila do Motola, objevila jsem rozpadající se dělnickou kolonii zvanou Buďánka. Záhy jsem se dozvěděla i o podzemí pod ní. A navíc právě do tohohle podzemí zorganizoval Menhart z pražské pobočky SPJF v únoru výpravu. Jenže mi nějak asi napsal špatné datum či co, takže foglarovci vyrazili do podzemí 12. února a my ostatní, co jsme počítali s 13. únorem jsme se to rozhodli odpískat a odložit na jindy. Všem, co mi definitivně potvrdili účast, jsem napsala, že se akce ruší a vyrazila s Přebralem na večeři. Dál bych nechala mluvit jeho: - Kdy končíš v práci? - Můžu tě vyzvednout v práci? - Zajdem někam na jídlo? - Jejda, volá Zvoník, šel na tu prohlídku Motolského potoka, co se nekoná. - Co kdybychom za ním sjeli? Je to jen pár zastávek. - Co kdybychom zusili najít ten vchod u Buďánky? - Když ho nemáme, co kdybychom zkusili najít ten horní? - Co kdybychom nakoukli dovnitř? - Co kdybychom se podívali trochu dál? - Co kdybychom zkusili najít ten výlez zevnitř? - Když už jsme to asi minuli, co kdybychom se ještě zkusili podívat dál? - Když už jsme pod Andělem, co kdybychom zašli až k Vltavě? - Co kdybychom sem příště zašli i se stativem?

Autor zápisu: Kawi


Podzemní výprava (9. února 2014)

„Chtělo by to letos v únoru zase nějaké podzemí, když jsme ti Tuláci podzemí,“ no a tak se jelo a stálo to za to!
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Lucka, Přebral, Zvoník, Žemle

Jednodení akce v naprosto úchvatném podzemním labyrintu. Dovnitř se lezlo dlouhou trubkou, což bylo docela dobrodružství, protože jsme dolů potřebovali dostat kytaru a (zcela nepozorovaně) taky dort. Jakmile jsme byli „v tom“ rozeběhli jsme se do všech možných i nemožných koutů, prozkoumávali chodbičky, slepé uličky, sochy, plány na stěně... když jsme se dost nabažili, popřáli jsme překvapenému Přebralovi k narozeninám – zahráli jsme píseň a předali dost s planoucíma svíčkama. Bylo to dojemné a atmosféra podzemí vše krásně dokreslovala... Potom jsem ještě chvíli hráli a zpívali. Cesta zpět byla náročnější než cesta dolů, trubka klouzala a některým (že Žemle) to trvalo hodnou chvíli, než se vyškrábali na světlo denní. Pak už jen zbývalo rozloučit se s Luckou a Hoblíkem a vydat se zase do Prahy.

Autor zápisu: Žemle


Návštěva zraněné Atabe (3. a 7. února 2014)

Když máte šikovné osadníky, je občas potřeba přijít je navštívit s kytkou a popřát jim brzké uzdravení...
Odkaz na fotky a zápisy: Fotky nikde nevisí veřejně.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Atabinka nás hned ze začátku roku pěkně vystrašila. V noci se tak moc tulila ke zdroji tepla (kterým byl oheň), že s campu na Roverkách letěla do Prahy expres vrtulníkem na popáleninové. Nakonec však všechno dopadlo dobře a tak jsme ji pár dnů na to zašli společně navštívi. Tajnou akci jsme započali zpěvem a hraním Ameriky na chodbě Atabina domu, potom jsme se všuchni nasáčkovali k nim do bytu a nechali se opečovávat paní Atabovou, která moc dobře vaří. Pokecali jsme, zahrálin pár písní na kytary, nasmáli se a poslechli si o tom, jaké je to letět tím vrtulníkem. Někteří (že Kawi) se toho chytli natolik, že už začali přemýšlet, co by si mohli udělat, aby taky letěli (nejlíp z toho vyšel porod, ale pšt:)).

Autor zápisu: Žemle


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13