Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Podzemí Stínadel (24., 25., a 27. prosince 2014)

Opět se po nějaké době protíná svět Stínadel a Tuláků podzemí. Hledání a nalézání podzemí v historických koutech Prahy, zmrzlé ruce, voda v botách, světla lamp a jízda na vysokém kole.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (zápis z 24. 12.), Přebral (zápis z 25. 12.), Přebral (zápis z 27. 12.)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral

O vánočních svátcích jsme s osadníky několikrát toulali kouzelnými staropražskými uličkami, zvláště těmi, které mají ještě atmosféru a člověka tu neušlapou hordy lidí. Poslouchali jsme hučení podzemních potoků, nakukovali do chodeb vedoucích kamsi do temnot a sem tam i někam vlezli.

Autor zápisu: Kawi


Moravský víkend (20. – 21. prosince 2014)

Předvánoční pohodový víkend u Žemle, oslava Vánoc v podzemí - všecko bylo - stromeček, svíčky, dárečky i koledy.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Дан (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle, Дан

Příjezd v jednu v noci byl dost pozdě, ale Žemle nás vyzvedla autem na nádraží a kdo se nebál, mohl se nechat odvézt. Poté jsme obsadili Žemlin pokoj, pokecali jsme, podrbali, udělali menší plány na sobotu a usnuli. V sobotu jsme vyrazili do bývalé dílny v Žabovřeskách a protože už byla ve stadiu bourání, diplomaticky jsme se vymluvili na fotografování a dostali jsme se do areálu legálně. Potom jsme nakoukli do rozpadlé kapličky v lomu a pokračovali do jednoho kouzelného podzemí, kde jsme oslavili vánoce, nechali se uchvátit nápisem z asi 193 svíček a po dvouleté odmlce znovupřijali Dana do osady. Večer jsme pak, posilněni Turbomoštem, prozkoumali středověkou Krysí štolu. V neděli ráno jsme se vyhrabali z postele a pouze ve trojici vyrazili do hotelu na přehradě, kde jsme si užili luxusních lustrů a slunce a větru a střechy a všeho.

Autor zápisu: Žemle


4. výroční oheň T. O. Tuláci podzemí (14. – 17. listopadu 2014)

Tradiční akce na netradičním místě. Slezko, břidlice a funkční lomy, taky ježek v kleci a Atabina legendární hra.
Odkaz na fotky a zápisy: Lucka (fotky), Mejla (fotky), Дан (fotky), Přebral (fotky), Kawi (fotky z příprav před ohněm), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Дан, Atabe, Zvoník, Žemle, Cryptid, Lucka, Mejla

Po příjezdu nás překvapily stroje a hlídačova budka, obnovení těžby bylo komplikací, s kterou jsme nepočítali. Trocha diplomacie a krásné úsměvy našich slečen to však vyřešily. A tak jsme se mohli po ránu směle pustit do přípravy ohně, odpoledne znovunalézt ježka v kleci uvnitř břidlicové štoly. A k večeru postát u ohně zapáleného z karbidky za zvuku Modlitby tuláků. Zahrát si pár her, ať už tradiční boj na kládě, nebo třeba lístečkovou hru se záludnými slovíčky jako „kopat“ nebo „Mirek Daneš“. Nechyběla ani umělecká soutěž - vítězem se stal Komár s plackou Rychlých šípů, ale jednoznačně nejchutnější příspěvek měla Žemle - zelené muffinky. Byla taky složena a zase ihned rozpuštěna „chemická komise“ - Přebralův zážitek na celý život, důvody vám však zůstanou utajeny. V neděli pak jádro osady nakouklo do Potlachového dolu a po různých skupinkách jsme se vydali do dalších krásných krajů, nebo prostě domů...

Autor zápisu: Žemle


XXI. oheň Blue Blue Books (24. – 26. října 2014)

Tradiční oheň Modrých knížek, tentokrát cimrmanovský. Cestou na oheň jsme ještě natáčeli záběry pro dokument Národního muzea - třeba Данa jako sovětského vojáka pod převisem na Ralsku či Kawi v izraelské uniformě kladoucí věnce u pomníku generála Sochora.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Дан (fotky), Lucka (fotky), Mejla (fotky), Kawi (zápis), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Lucka, Mejla, Přebral

Na tradiční recesistický oheň Blue Books jsme zamířili na Roverky. Témata tohoto setkání jsou vždy osobitá, tentokrát jsme změřili síly v soutěžích inspirovaných Járou Cimrmanem. Skvělé byly soutěže v běhu s kufrem, v hledání desetníčků, v běhu na lyžích kolem ohniště... a v neposlední řadě jsme kreslili i pánský a dámský akt. „Aktérům“ náleží velký obdiv za odvahu! Slavnostní oheň byl zahájen písní Polární noc a prošpikován vtipnými cimrmanovskými hláškami. Po předání hlavní ceny, Cimrmanova futuristicko-multifunkčního nočníku, se otevřel šerifský kruh a volná zábava mohla začít. Hrálo se a povídalo do pozdních hodin. Druhý den po povedeném ohni nastalo loučení, mnozí ještě vyrazili objevovat nesčetné krásy okolí.

Autor zápisu: Lucka


Svatba Kawi a Přebrala (13. září 2014)

Tak se nám naše hrdličky konečně vzali!
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Přebral (zápis), svatební web (a zbytek odkazů na fotky a články)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Дан, Atabe, Tatar, Zvoník, Žemle, Cryptid, Lucka

Na tuto událost jsme se všichni moc těšili! Kawi a Přebral si řekli své „ano“ u skalní kapličky u Vidimi v poledne 13. září. Na tomto krásném a pořádně romantickém místě se sešlo více než sto hostů. Nevěstě to v dlouhých bílých šatech moc slušelo a ženichovi sako padlo jako ulité. Po ceremoniálu následovalo focení a hostina na statku v Osinalicích; Bzučka upekla skvělý svatební dort. Během odpoledne si páry hostů mohly otestovat vzájemnou důvěru ve svatební soutěži. Vše se odehrávalo nadmíru idylicky, než se přiřítila podzemní strašidla a unesla nevěstu. Ženich ale dostál své cti, splnil úkoly a pro nevěstu si přišel. A tak vše skončilo jako v pohádce. Pro novomanžele je to naopak začátek společného života, tak jim do tohoto dobrodružství přejeme především nehynoucí lásku a pevné nervy.

Autor zápisu: Lucka


Natáčení s Českou televizí (10. září 2014)

Jsme mladé nadějné trampky a proto jsme byly v televizi, heč!
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Česká televize (reportáž)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Žemle, Atabe, Lucka

„Jsme mladí, krásní a nadějní a budeme v televizi,“ se vysrabením chlapců v den natáčení mění na: „Jsme mladé, krásné a nadějné a budeme v televizi!“ Před zrcadlem ten den trávíme víc času než obvykle, abychom vypadaly co nejvíc trampsky a potom místo na Brdy jedeme do Prokopského údolí. Tam rozděláváme oheň, hrajeme na kytaru a odpovídáme na všetečné dotazy malé slečny, kterou to s náma baví. Po natáčení nás vyhodí na druhé straně Vltavy, kupujeme lístek a hrneme se na přívoz. Kawi se za dva dny vdává a tak se jí pomocí burčáku z Moravy a zpěvem námořnických písní při západu slunce snažíme přesvědčit, že i potom bude stále mladá, krásná a nadějná. Vítr nám povlává s vlasy, slunce ozařuje tváře a burčák kouzlí úsměvy, svět nám v tu chvíli připadá nekonečně krásný!

Autor zápisu: Žemle


Alkazar (31. srpna – 1. září 2014)

Setkání na počest konce prázdnin na malebném místě nad řekou Berounkou, posezení o ohně v portálu štoly s písněmi, přáteli a zážitky z letních cest.
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Atabe, Cryptid, Žemle, Lucka

Žemle měla cestu ku Praze a tak navrhla společné setkání. Protože Cryptid se zrovna vrátil z velkých cest a byl v Brně, přibrala ho s sebou a tak se v neděli odpoledne sešla na Alkazaru skupinka tří statečných žen, které zcela neznámou a né úplně vhodnou cestou vítězně vyšplhaly do posledního patra lomu, s jiskrama v očích prozkoumaly okolí a nasbíraly nějaké to dřevo na oheň. Mezitím se nebe zatáhlo, začalo pokapávat a dorazili dva stateční muži. Ti naznali, že dřeva je málo a hrdinně vyrazili do deště a jeho zásoby přibližně ztrojnásobili. Potom jsme se uvelebili ve štole. Ukuchliti společného tuňáka s rýží a jako druhý chod polentu s ovocem a čokoládou, to bylo pošušňáníčko. Hráli jsme na kytaru, něco málo popíjeli, vyprávěli si zážitky z prázdnin a vůbec to bylo krásně pohodové. Venku poprchávalo, ale plamen ohně byl jako plamen léta v našich duších...

Autor zápisu: Žemle


Koupání na Americe (18. – 20. července 2014)

Léto, voda, Amerika, víno, slunce, oheň, pohoda, skákání ze skály, topení se navzájem, prostě pohoda, kterou nekoupíš!
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Kawi (fotky), Přebral (zápis), Žemle (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Žemle, Kawi, Přebral

Při plavbě na ostrůvek na Malé Americe jsme si namočili pár věcí, voda však byla příjemné, počasí vlídné a dřeva bylo tak akorát. Rozdělali jsme se Данem oheň, uvařili dobroty a potom kecali až do rána o životě. Ráno stačilo vysoukat se z vyhřátého spacáku, obléct plavky a vrhnout se do zelených vod jezírka. Celý den je neskutečně pohodový, odpoledne přichází i Kawi s Přebralem, kteří to vzali ještě přes Velkou. Blbneme jak malí, topíme se, skáčeme do vody a Kawi leze do štol. Kus léta, jako žádný jiný. Cestou na vlak se ještě stavíme pod Karlštejnem na kofolu a já s Данem potom zamíříme na Alkazar a Kawi s Přebralem domů.

Autor zápisu: Žemle


Zvoníkův tábor (15. – 17. července 2014)

Protože se nám loni u Skarabíků na táboře líbilo, letos jsme se stavily, také. Ve stejné sestavě, nikdo jiný se totiž přesvědčit nedal.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (video, večerní zpívání motivačky), Kawi (video, ranní zpívání motivačky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Žemle, Zvoník

Přesto to bylo příjemné, cesta letos proběhla bez komplikací a dostaly jsme luxusní místa ve vedoucovském týpí. Dopoledne jsme s dětma dělali dřevo, spoustu dřeva. Zahráli jsme si na kočku a myš, což mělo velký úspěch a odpoledne děti šifrovali, až se jim kouřilo z hlav. Já jsem k tomu hrála na kytaru a motala se v kuchyni. Na druhý den jsme měly možnost uzřít Zvoníka coby Obelixe – luxusní kalhoty a bílá paruka mu vážně sekly! Taky byl nějaký program, ale popravdě, zážitek s Obelixem byl tak silný, že si z něj nic nepamatuju. No a když jsem odjížděla, pořád mi hlavě hrála táborová píseň o pašíkovi a Obelixovi...

Autor zápisu: Žemle


40. oheň Trapsavce (23. – 25. května 2014)

Opět osada slavila úspěchy - Kawi 4 umístění v Trapsavci, 1 v Trase, 2 ve fotosoutěži Brdské vločky, Přebral několik
4. míst a Atabe 5. místo (a to jen proto, že všechna místa před ní obsadila Kawi a první místo uděleno nebylo)...

Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral

Trapsavec! Svátek trampských intelektuálů, mladých nadějných autorek a starých beznadějných autorů! Davy exotických zjevů se střídají ve volební místnosti obce Strážek nad Bobrůvkou, zkrachovalí literáti prodávají se slevou svoje knihy, drsní trapeři tají před televizní kamerou jak hrouda másla položená na Carmenova lýtka. Velké napětí se sbírá ve vzduchu, krouží nad westernovým městečkem, chytá počasí za pačesy a vyčkává ohně. A už je to tady, vlajka vzhůru letí, čtou se první dlouhé povídky a publikum se díky nim učí doceňovat haiku. Spisovatelé přebírají ceny, říkají, že ani nedoufali a třesoucím se hlasem děkují rodičům, škole, kamarádům a kvasinkám. Cestou k řečnickému pultíku neustále potkávají Kawi, jejíž sbírka trofejí zvolna, leč neoblomně narůstá. Hluboko k půlnoci usínáme na verandě, druhý den pak už cesta domů a koupání v příjemném lomu, který ač u Rožné, není na uran.

Autor zápisu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13