Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Jarní brigáda Roverských patriotů (15. – 17. dubna 2016)

Na tradiční roverskou brigádu jsme letos vyrazili jen s Kawi. I přes malou osadní účast si ale tahle akce zmínku zaslouží.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral

Roverky byly onoho víkendu trochu mokré, ale spíš tak mživě, než způsobem deštivě splachovacím. Když jsme večer přijeli, nešli jsme hned za ostatními, místo toho jsme si našli pěkný malý převis. Soukromí nám ale dlouho nevydrželo, tak jsme ho přenechali později dorazivší početné rodince a ubytovali se o kousek vedle. V sobotu jsme vyhrabali ze skrýše stará pletiva a chytili Wolfa a ostatní na křižovatce u křížku, kde jsme se dozvěděli, co že vlastně s těmi pletivy a jak. Hlavně oplétat jalovce. Jakmile byly všechny jalovce opletené, vydali jsme se zase po svých k jihu, do hospody v Pavličkách a pak dál přes Berštejn na Šedinu. V neděli jsme cestu zakončili v Jestřebí u pískoven. Fotek je málo, protože jsem fotil na papírovou stranu filmu.

Autor zápisu: Přebral


Podzemní výprava (12. března 2016)

„No a pak je tam žabí klapka, asi docela těžká, která brání tudy pokračovat dál...“
Odkaz na fotky a zápisy: Fotky veřejně žádné nejsou.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Žemle

Podruhé se vracíme na místo, kde jsme už jednou byli. Do podzemních hlubin se vrháme s Žemlí, Дан přichází později a je nám podporou na povrchu. Klapka nakonec není tak těžká, jak se zdála, společnými silami a díky karabině zacvaklé do kramle ji otevíráme a zajištujeme proti zavření, zatímco budeme uvnitř. Shrbené se proplétáme kluzkými tunely, u přítoku smradlavých vod měníme směr. Naše další cesta vede vzhůru k poklopu. Koukáme zezdola na něj, je vysoko a stejně určitě nepůjde zvednout. Ne, rozhodně nepůjde. Vlastně je úplně zbytečné se k němu nahoru plahočit. Bude hodně těžký. Nejspíš rovnou zabetonovaný. Tak jdem zpátky, jo? Jo, jdeme. Až v hluku rušné ulice a světlech lamp (a hlavně pak doma nad plány slibující nadějné pokračování) se nám to rozleží v hlavě a litujeme svého rozhodnutí. Budeme se sem muset někdy ještě vrátit!

Autor zápisu: Kawi


Moravský víkend (11. – 13. prosince 2015)

Opuštěná a poloopušténá zákoutí města Brna. Dalo by se tomu říkat urbex nebo pátračka, pro nás je to ale prostě Moravský víkend.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Brouk, Cryptid, Дан, Kawi, Přebral, Žemle

A je to tady, po roce zas Moravák! V pátek toho klasicky moc nestihneme, ale hlavně, že jsme se sešli, v sobotu ráno vyrážíme, máme nabitý program. Vánoce letos slavíme v podzemním kině ve starém opuštěném kulturáku. Mezi stovkami gramodesek a puncem zašlého, opuštěného a trochu tajemného zpíváme koledy, dáváme si dárečky a jíme cukroví. Další zastávkou je Dolní nádraží, kde se motáme kolem starých vagónů a mašinek. Turbomošt si dáváme na Zelňáku, a potom se smějeme lidem, kteří stojí frontu, aby se mohli podívat na novou sochu Jošta, zespod. Poslední peckou dne je podzemí „pod Čápem“ kam jdeme na dvě skupinky – jedna je dole a druhá mezitím sedí kolem poklopu, tváří se strašně nenápadně a zobe slunečnicová semínka. Večer hrajeme Dixit a odpočíváme. Další Moravák je za námi...

Autor zápisu: Žemle


Podzemní výprava (10. listopadu 2015)

To si takhle jdete parkem a najednou uvidíte uvolněný dekl. Nahlédnete pod něj a hned je jasné, že je to na větší výpravu. Nestává se to často, ale stává se to.
Odkaz na fotky a zápisy: Veřejně nikde nejsou.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral

Stará, zděná chodba strmě stoupá do kopce. Čáp, který kvůli tomu přijel až z Brna, se cítí být ve svém živlu – takové pěkné cihlovky, to je skoro jako krysí štola pod Špilasem! A něco na tom je, i v tomhle případě šlo o štolu, která sloužila k odvádění odpadních vod pro jeden rozsáhlý historický areál. Procházíme kolem základů budov, které pamatují celé tisíciletí, byť mnohokrát přestavovány.
„Kam vede tenhle žebřík?“
„Staň se mnichem a uvidíš!“
Nedlouho po naší návštěvě je vstup zase opraven, zajištěn. Klika.

Autor zápisu: Přebral


5. výroční oheň T. O. Tuláci podzemí (9. – 11. října 2015)

V kraji hlubokých strží a černých břidlicových hald jsme se sešli k výročnímu ohni k 5. roku trvání osady. Zároveň jde i o stou akci v naší kronice!
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Lucka (fotky), Atabe (fotky z cesty na výročák), Kawi (fotky z příprav před ohněm)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Brouk, Cryptid, Дан, Kawi, Lucka, Mejla, Přebral, Zvoník, Žemle

Brouk: „Ta hra byla super, mě se moc líbila, byl to takovej malej orienťák a fakt mě bavilo to poznávání bylinek a koření.“
Žemle: „To su ráda, že se to líbilo, doufám že i ostatním. Mě přišlo super, jak jste večer u ohně hráli, tolik se na žádném našem výročáku ještě nezpívalo.“
Brouk: „Já myslím že celkově se to vyvedlo, nepšelo, nebylo hnusně, podzemí i okolí bylo hezké a lidi byli v pohodě.“
Žemle: „Jo, lidi byli strašně fajn, moc se mi líbilo, že se všichni do všeho zapojili a doufám, že se jim líbil večerní závěr hry.“
Brouk: „Jo, ta kofola byla dobrá, bylo to nečekané překvapení a Přebral je super ujetý vědec...teda byl...teda jenom jako.“
Žemle: „No, možná to jenom hrál, kdo ví?“

Autor zápisu: Žemle a Brouk


Vandr na Zábrdku a za Zvoníkem na tábor (21. – 24. července 2015)

Potřetí jsme vyrazili za Zvoníkem na tábor, tenkrát bez Žemle, zato s Honzou.
Odkaz na fotky a zápisy: Fotky zatím nejsou.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Cryptid, Kawi, Zvoník

Jak ale zjišťujeme ve vlaku, když Zvoníkovi posíláme SMS, že jsme na cestě, špatně jsme se pochopili, když jsme mu předběžně hlásili, kdy přijedeme. Dozvídáme se, že jsou zrovna na puťáku a vrátí se až další den večer. Nevadí, vyrážíme pěšky z Mnichova Hradiště údolím Zábrdky, cestou fotíme dvě koupaliště do knížky o koupání, kterou s Přebralem píšeme. Na druhém se i vykoupáme. Spíme nad údolím u Strážiště, po kraji lesa v noci obchází divná světla. Druhý den vyrážíme na koupaliště do Českého Dubu a trávíme zde celý den. Ze začátku máme všechny černé pneumatiky pro sebe, po poledni doráží i další koupání chtiví návštěvníci a musíme se o ně rozdělit. Večer nás přivítá v údolí Zábrdky, kde netrpělivě vyhlížíme Zvoníka. Další dva dny pak strávíme v jeho společnosti, užíváme si večery u ohně v týpí, pomáháme s přípravou her a programu a vyrábíme duhového hada. Také si rozdíráme prsty o ostré pazourky ve snaze vykřesat oheň. Po dlouhých minutách slavíme úspěch. Táborníci to dokáží během pár vteřin, jak ukazují v rámci soutěže. Ještě se máme co učit.

Autor zápisu: Kawi


Lasergame (15. června 2015)

Barevné paprsky a hlasitá hudba – a přeci to není Křižíkova fontána!
Odkaz na fotky a zápisy: Mnoho jich není a zatím nikde nevisí.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Cryptid, Kawi, Přebral, Žemle

Je to Lasergame. Na stěnách epické obrázky, jaké bych maloval, kdyby mi bylo čtrnáct a přečetl jsem si prvního Kulhánka, nicky z nichž každý by mohl být součástí dvojdílného názvu kvalitního filmu: Legend of Chaos, Commander Hawk a tak dále. Za barem dvě slečny, dál za barem aréna, kde se jen obtížně kempuje. Zahoďte tanky a DPS, jde jenom o to se trefit, klidně i do pistole. Vlastně se skoro nejvíc trefuje do pistole, paliči zpoza rohu zapláčou. Akční. Witness me!
O hodinku později Kawi na Sacre Coeur.
„Kawi, co by sis tak přála...“
„Třeba dort.“
„Zde jest.“
Žemle je kouzelný skřítek!

Autor zápisu: Přebral


41. oheň Trapsavce (29. – 31. května 2015)

Největší trampský literární dýchánek roku tentokrát na západě Čech.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Lucka (fotky), Mejla (fotky), Pavlís (fotky), Hafran (fotky), Madelaine (fotky), Brepta (fotky), d'Ady (fotky), Pavouckej (fotky), Carmen (fotky), Přebral (zápis), Tony (článek), d'Ady (článek), Hafran (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Brouk, Kawi, Lucka, Mejla, Přebral, Žemle

Sobota dopoledne. Hořina River zuřivě bublá, avšak tentokrát nečeká na nával zlatokopů. Neposedné vlnky, ještě pořád mírně zakalené večerní bouřkou, se snaží být co nejvyšší, aby lépe viděly mladé nadějné autorky, nadějné autory v pozdních středních letech, i „Old-Psavce“, v překladu „Staré grafomany“. Všichni přicházejí na vyhlášení 41. ročníku trampské literární soutěže Trapsavec. A vlnky si nemohou stěžovat – vidí hořet slavnostní oheň, a slyší střídavě čtená vítězná díla a vytí účastníků. Odvážnější trampové vyjí písně, ti netrpělivější pak vyjí kvůli délce čtených příspěvků. Ale i když mají někteří z nás rozsezené zadky na dvě půlky, tak to za to stálo – akce se opravdu velice povedla, a těšíme se na příští rok.

Autor zápisu: Brouk, T.O. Hanace


Noční plavba (24. května 2015)

Je pozdní noc či brzké ráno, město ještě spí, po vodě plují světla – a my!
Odkaz na fotky a zápisy: Zatím nikde nevisí, ale možná někdy budou.
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi

Už delší dobu jsme chtěli prozkoumat jedno zajímavé a těžko přístupné podzemí. Nejlépe se k němu dá dostat po vodě. A ideálně někdy, kdy je kolem liduprázdno. K tomuto podniku s nejistým výsledkem se odhodlala tři neohrožená děvčata s nafukovací lodí – Atabe a Andy se střídali na háčku a na kormidle, Kawi si celou plavbu užila jako porcelán a fotograf. Kýžené podzemí jsme sice nedobyly, ale zato jsme si užily krásnou projížďku po Vltavě v posledním nočním šeru a ve vlnách přivítaly i slunce nového dne. Největším zážitkem bylo ale splutí Čertovky. Vzpomínala jsem u toho na Foglarovu povídku a musím říct, že my jsme byly udatnější (nebo je možná měly lépe ovladatelnější loď). K prvnímu mlýnu jsme dopluly víceméně bez potíží a neskončily zde jako kluci z pražské Dvojky. Protáhly jsme loď skrz zábranu pod mostkem a vydaly se k dalšímu mlýnu. Zde již byl proud silnější, někde v půli cesty musela Kawi z lodi vysednout, aby jí ulehčila. Nakonec jsme to otočily těsně před druhým mlýnem – pokračovat stejně u nebylo kam. Cestu zpět po proudu jsme si vychutnaly bez námahy. Z mostku u Velkopřevorského náměstí nám zamával nějaký pán a popřál šťastný zbytek plavby.

Autor zápisu: Kawi


Levý břeh Vltavy (14. května 2015)

Co se dá najít mezi Klárovem a Rudolfovou štolou? Je podvečer a jdeme podél řeky...
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Přebral

Na malostranské náplavce rybaří chlapík s mourovatou kočkou. U ústí Brusnice do Vltavy pobývají na zakotvených turistických lodích nářečníci. Vrata do podzemí Stalina jsou otevřená, bude tu ale jenom zázemí baru. Dekl v rohu schodů beznadějně zabetonován. Muži ve svítivých vestách si otevřeli kamerlík ve sloupu mostu, vodiči autobusů čekají na turisty, čučí na hokej. Zespoda vystrkuje zelené výběžky břežní porost. Zpod absolutní paty betonové autostrády skromně vyčuhují kamenné plošinky vrstev našikmo uložených, ohlodaných vodou a porostlých orchidejemi uprchlými snad z jakýchsi vyplavených květinářství. Poslední zbytky starého původního letenského skalního břehu. Okna do stěny jsou slepá, za vchodem je střeží žabí klapky. Z dálky slyšet temné hučení střev Prahy. Otáčíme se a vracíme se zpátky, po Vltavě plují světla.

Autor zápisu: Přebral


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13