Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Akce Chrustenice (17. – 19. září 2010)

Vandr do Českého krasu - od Berounky, přes lom Alkazar k Orlímu hnízdu, potom k Malé Americe a Rešenské propadlině, zakončený v Chrustenicích.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Zvoník

Tak po čase opět jeden vandřík k Berounce a Amerikám... Akce se opravdu vydařila a podařilo se mi splnit všechny tři cíle, které jsem si pro ni vytyčila: najít Orlí hnízdo, sehnat pořádnej kus březové kůry a mrknout se do důlní expozice Churustenická šachta. Mimo to jsme prozkoumali Alkazar a taky kroutili hlavou nad tajemnou bandou „ostrůvkářů“, která se spustila po laně z Malé galerie na ostrůvek s hromadou dřeva, bečkou piva a rybářskou židličkou a celou noc tam dělala nehorázný nepořádek.

Autor zápisu: Kawi


Čtyři dny v kraji Amerik (21. – 24. srpna 2010)

Pár více méně bezvýznamných fotek z opravdu krásné akce. Jak už to bývá, to nejlepší zůstalo nenafoceno, takže si nemusím lámat hlavu případným utajením takových záběrů (a míst)...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Zvoník

Je to zvláštní pocit, když kráčíte zatopenou podzemní chodbou, strop je nízko, vodní hladina naopak vysoko. Pruhy světla tančí po stěnách a zákoutích vytváří strašidelné stíny. Pak náhle temnotu prozáří poslední večerní paprsky slunce a vy hledíte na strmé stěny starého lomu. Když v houstnoucím šeru myslíte na politické vězně, kteří zde museli v těžkých podmínkách pracovat, běhá vám mráz po zádech. Zanedlouho sice v sousedním lomu zaplane oheň, který rozežene večerní tmu, ale jistá tíseň se zmocní každého, kdo si potřebuje z kruhu ohně odskočit. Myslí snad na nešťastnou Hanku, která se podle legendy ve zdejších štolách ztratila? Možná. Hlavou mi však běhají i příjemné vzpomínky na nezapomenutelné večery na Malé Americe, veselé „průvodcování“ ve štolách či milé náhodné setkání s kamarádem Zdeňkem u jezírka. Při myšlence, že zítra ráno musím vyšplhat po svahu Velké Ameriky vzhůru a dát tomuto kraji opět sbohem mi však veselo není. Utěšuji se jedině tím, že to „sbohem“ není na dlouho.

Autor zápisu: Kawi


Docela náhodné setkání u jezírka na Malé Americe (26. – 27. června 2010)

Malý vandr do Srbska a okolí včetně prolézání štol kolem Malé Ameriky. Naše první náhodné setkání, z něhož později vznikla osada.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Kawi (zápis, ale pouze z prozkoumávání jeskyní u Srbrska)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Tatar, Zvoník

Bylo to takové až skoro neuvěřitelné... Na břehu jezírka na Malé Americe seděli kluk s holkou a diskutovali o tom, že by mohli přeplavat na ostrůvek. Keců bylo plno a činy žádné, a tak mezitím dolů do lomu slezla další dvojice - dva kluci. A začali diskuzi podobnou, jen s tím rozdílem, že se přeli o nejlepší vstupy do štol. A tu se dívka, Kawi jménem, obrátila na ony dva jinochy s tím, že ono tajemství zná... Kluci si pak, šťastni nad příslibem prohlídky štol, skončili do jednoho menšího lůmku pro své věci a navrátili se nejen s nimi, ale i s další dvojicí, kterou opodál potkali při marném kopání závalu. Vznikla tak zcela náhodná sešlost, která se mohla směle ponořit do hlubin podzemíního labyrintu. Společný průzkum štol byl jedinečný. Až tak, že se všichni rozhodli, zazvoněním na obávaný gong toto potvrzujíc, aby si pro ně do roka a do dne přišel Hagen, duch Ameriky. Toho dne jim ale štěstí přálo a tak si ve zdraví prohlédli podstatnou část systému chodeb a v podzemí strávili víc než pět hodin. Následné přespání na poloostrově v Malé Americe pak jen podtrhlo vydařenou akci. A v neděli se Kawi, Dan a Honza vydali navštivit také muzeum těžby vápence ve Sv. Janu pod Skalou a k praktickému průzkumu štol si takto doplnili i teoretické znalosti.

Autor zápisu: Kawi


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13