Osadní kronika

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Povídání o tom, co jsme s osadou kdy zažili a kde všude byli. Někdy je docela těžké rozhodnout, kterou akci do kroniky zařadit a kterou ne. Většinou jsou ve výběru preferovány akce, kde se sešlo víc osadníků a byly to vandry nebo průzkumy podzemí. Ale nikdy tam nemůže být všechno - každý vandr dvou osadníků, každý průzkum podzemí nebo třeba setkání i více osadníků, ale jen někde ve městě. Ale i tak jistě bude kronika příjemným připomenutím zážitků a vůbec času, který jsme spolu strávili.


Zadní země (8. – 10. srpna 2012)

Dlouho plánovaný vandřík do pískovců při hranici se Saskem...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Atabe (zápis), Atabe (kresba skal), Atabe (druhá kresba stejných skal), Atabe (kresba hraničního kříže)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Kawi, Zvoník

Dvě Z jsou písmena, která pro některé lidi znamená navěké prokletí i dar. Původně šlo o celo osadní vandr, ale Žemle a Cryptid nakonec nemohli s námi. Cestou spletitou a chvílemi i trnitou jsme se prodrali až ke Kamenici. Vandr se nesl v duchu hledání ztracených lidských osudů. Slunce do nás celou dobu docela pálilo. Kytara se rozezněla až poslední den...

Autor zápisu: Atabe


Letní Roverky s Atabe (5. – 6. srpna 2013)

Po pracáku jsme zbyly dvě, kterým se domů ještě nechtělo, a do pondělního večera se toulaly ve skálách a po kempech roznášely pískovcové čtivo – časopis Roverskou sosnu.
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Atabe (zápis, k akci se vztahuje druhá část textu)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi

O víkendu se na Hrádku stavil Sam a donesl mi „ještě teplou“ hromadu Roverských sosen a protože já měla před sebou měsíc volna (a bylo mi jedno, kde se budu toulat) a ani Atabe nemusela hned v neděli domů, vyrazily jsme jich pár rozhodit po kempech. Ještě v neděli večer jsme jich pár stihly obejít, napsat plno poetických i rozhořčených zápisů do kempovek (proč třeba má někdo potřebu rozmlátit krabičku na kempovku?) a když nás zastihla tma, ulehly jsme si na podestýlku z kapradí jednoho z kempů. Měkoučké to nebylo, uschlé kapradí spíše připomínalo vylisované rosliny z herbáře. Ale co – hlavně, že byla pohoda, hodně jsme hrály a zpívaly, filozofovaly, plánovaly i vzpomínaly. Cestou na Vlhošť jsem Atabe ukázala některé zajímavé zápisy ze skal – třeba ten na tesané cestě sedlem mezi Malým a Velkým Vlhoštěm – V lesích je věcnost zarostlá kořenů. Nebo ten v lomu u Litic: Ukaž mi lesy a skály, které jsou krásné jako tyto. Že jednou umřu, je mi jen pro ně líto. No, zakochaly jsme se, vlak ve Stvolínkách dobíháme jen tak tak. O koupání v Úštěku ochuzeny nebudeme!

Autor zápisu: Kawi


Pracák na Hrádku (29. července – 5. srpna 2012)

Týdenní pracovní akce na Hrádku u Úštěka, Kawi se tu strávila celý týden, Zvoník na oba víkendy, Atabe druhý víkend...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Atabe (zápis, k akci se vztahuje první část textu)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Kawi, Zvoník

Hrádek je moc hezké místo s krásnou atmosférou a říkala jsem si, že by bylo fajn pro něj něco udělat. Celoročně se o něj stará sdružení Hrádek, jehož členové třeba o víkendech zpřístupňují věž a prodávají suvenýry turistů. V létě pak, přelomu července a srpna, tu mají hrádkaři týdenní pracovní akci, při níž se hrad opravují. Rozhodla jsem se taky přiložit ruku k dílu. No, Zvoník by mohl vyprávět, jak mi trvalo asi den ze sebe vykoktat to, že bych chtěla taky pomoct, ale nakonec jsem to zvládla (možná i proto, že Zvoník v pondělí večer odjel a pokud jsem nechtěla celý týden bloumat Hrádkem sama, musela jsem se vzchopit). A neukousli mě, byla to moc fajn parta. Někteří už sem jezdí už od 80. let, velká část jich ale byla v podobném věku jako já. Pracovali jsme zejména na „zubech“ hradby a prostoru před nimi, bylo tu kvůli tomu přistavěné i lešení (díky němuž člověk získal nové výhledy na hrad, které se mu normálně nenaskytnou). Jako studenta archeologie mě zaujalo, kolik během jednoho dne člověk našel středověkých střepů nádob – a některé do sebe i pasovaly! Nádherné byly západy z hradní věže a potom prozpívané noci dole pod věží. Ke konci pracáku, o víkendu, přijel znova Zvoník a vzal s sebou i Atabe, takže i oni si mohli vyzkoušet práci na hradě a pak nám pomoct zbourat lešení.

Autor zápisu: Kawi


Letní Roverky (27. – 29. července 2012)

Vandřík do pískovců, milý, pohodový, s potkáním hromady kamarádů...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Atabe (zápis), Atabe (kresba sušícího se trička na Orlím pírku)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Kawi, Zvoník

Někdy v pátek ráno mi napsala Atabe, zda někam jedu o víkendu. „No, chtěla bych jet na Hrádek a možná cestou trochu mrknout i na Roverky,“ odpověděla jsem jí. „Pojedu s tebou!“ Ještě jsem poslala zprávu i ostatním osadníkům, zda třeba taky nemůžou a pomalu vyrazila (z Brna je to na Roverky trochu dál). Cryptid mi hned odepsal, že jede také na Roverky, že je tak domluvený s Wolfem, a Zvoník si ji přečetl, až když naše trojice seděla ve vlaku z Prahy. Rychle se však sbalil a dohnal nás dalším vlakem, zatímco my jsme seděli v příjemném občerstvení na kraji skal. Potkali jsme tu hromadu známých lidí – jako by snad každý měl ten víkend chuť vyrazit na Roverky. Hrálo se, zpívalo, povídalo, pilo. Pozdě v noci jsme se odebrali na kemp, ještě společně s Dalem a v této sestavě jsme strávili celý víkend. Bylo to hodně pomalé a líné toulání, nikam se nespěchalo – podívali jsme se, jak Patrioti opravují studánku u Heřmánek, někteří tančili bosé tance v kopřivách a ostružiní, povídalo o všem možném (třeba Dale měl pěkné zážitky ze sjíždění Botiče), zpívalo se za chůze i při západu slunce na skalních vyhlídkách, večer se do skalních roklí nesly tóny Dalovy a Atabiny kytary. Až neděle naše cesty rozdělila – Kawi se Zvoníkem se jeli koupat do Úštěka a pak na Hrádek, Atabe a Dale domů a Cryptid se vydal za Wolfem (který tu také zůstával déle), když už sem jel vlastně kvůli němu.

Autor zápisu: Kawi


Muzejní noc ve skanzenu Solvayovy lomy (26. – 27. května 2012)

Původně se uvažovalo, že by se jelo na Roverky, ale nakonec Дан nemohl celý víkend, takže na Roverky vyrazila jen Kawi a Дан se Zvoníkem si aspoň odskočili na večer na muzejní noc a ráno k Amerikám.
Odkaz na fotky a zápisy: Kuba (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Zvoník

Zvoník měl po maturitě a po všech těch dnech, co proseděl doma mezi učebnicemi, měl chuť zase o víkendu vidět Dana. Dan ale musel nakonec pomáhat rodičům s opravami domu na Křivoklátsku, takže alespoň krátké odběhnutí do blízkého krasu se jevilo jako nejlepší nápad. Společně s dalšími dvěma kamarády navštívili muzejní noc ve skanzenu Solvayovy lomy a mohli si tak prohlédnout připravené divadlo, projet se důlním vláčkem nebo se vyfotit se s mečem a jezevcem. „Patřil tomu pánovi, že se loni v březnu fotil na Malé Americe s mečem a červeným deštníkem, pamatuješ?“ chlubil se mi po návratu Dan. Také jsem si na fotce všimla, že si na rukáv po dvou letech konečně našil domovenku, byť si ze začátku vůbec nebyl jistý, zda nějakou osadu zakládat a zda v ní chce být. To potěší. Po přespání v lese nedaleko od skanzenu ještě kluci v neděli prolezli pár štol a jeskyní a na závěr si dopřáli koupel v Malé Americe.

Autor zápisu: Kawi


Velikonoční Roverky (4. – 9. dubna 2012)

Druhý ročník osadního velikonočního toulání. Aprílový čas nám dal řádně vyzkoušet snad všechny typy počasí, ale my se jen tak nedali a kromě skal si vylezli i na pár okolních hradů (přesně jak si přál a objednal Дан)...
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Дан (fotky), Atabe (kresba Helfenburku), Atabe (kresba Hřídelíku a Ronova), Atabe (kresba Chudého hrádku)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Дан, Kawi, Zvoník, Žemle

Velikonoční Roverky musí být! Prosadil si je Дан a tak se jelo. Já s Romanem jsme přijeli o den později (o peripetiích, které přináší stopování kdyžtak povyprávíme osobně na přání), nalezla jsem své spoluosadníky na Naději, a poseděla s nima při večerním ohni a poslouchala o tom, kterak navštívili Hrádek a jak se jim na cestách vedlo. Další den jsme se vydali přes Hvězdu na největší převis na celých Roverkách. Oheň, kytara, povídání a noční chlad. Taky si Zvoník udělal něco s kotníkem (nešika) a tak většina druhý den odcestovala s ním do Prahy, kde se konala velká „aftervandr párty“ (opili jsme se kofolou!), jen Kawi s Termitem pokračovali dál ve sněhem zapadaných pískovcích.

Autor zápisu: Žemle


Zpívací maraton (24. – 26. únor 2012)

Chcete se vyspat, nechcete, aby vás bolely prsty od strun a záda od sezení? Pak nejezděte na Zpívací maraton, pokud ale vyměníte trošku pohodlí za pořádnou porci hudby a zpívaní, přidejte se k nám a pojeďte prozpívat 42 hodin s fajn lidma!
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Žemle (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Cryptid, Kawi, Žemle

Poslední z maratonů v České Třebové, Kawi i Honza se stavili při cestě na Roverky na páteční večer a pomohli se zapisováním písní a Žemle opět celý víkend pobíhala mezi kuchyní a účastníky, na všechny se mile usmívala a starala se o ně. Ročník to byl podařený – zaznělo 769 písní a přijelo spousta nových a „nevyhraných“ lidí a celkově to bylo moc příjemné. Tož za rok zas!

Autor zápisu: Žemle


Zimní Amerika IV (12. února 2012)

Zimní výprava na Ameriky nechyběla ani letos. A opět v sestavě tradiční pro tuto akci – v podání dvojice Дан a Zvoník.
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Zvoník

Mrzlo až praštělo, ale ani to neodradilo dva udatné osadníky od výpravy do kraje lomů. Vyřádili se na zamrzlé Malé Americe a nezapomněli zkontrolovat ani menší lomy jejím okolí. Na fotkách si můžete povšimnout, že Zvoník má na zádech velikou usárnu, nejspíše i se zimních spacákem uvnitř. Je to tak – byť v noci klesaly teploty pod mínus dvacet, plánoval zde přespat (co by ne, ve štolách je v takových mrazech příjemné teplíčko, kolem osmi nad nulou). Naštěstí však měl s sebou dobrého kamaráda Данa, který mu tento podle něj bláznivý nápad rozmluvil, a tak se s večerem oba vydali zpět ku Praze.

Autor zápisu: Kawi


Orlí hnízdo (27. – 28. prosince 2011)

Menší akcička, kdy se Дан a Atabe rozhodli strávit pár pěkných dnů na malebném sroubku a Zvoník jim tam křenil...
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Zvoník

Dan nás pozval k sobě domů. A jelikož bydlí na Křivoklátsku, tak nám udělal krásnou procházku. Směr Oupořský oudolí. Na noc jsme se uložili do jednoho sroubku, kofola tekla proudem. Druhej den vrchy nad Oupořem (byla to velká makačka) na Týřov. A pak už jen nahoru do Skryjí. Krom tmy nás na cestě tam zastihla i paní ochranářka, která byla docela i milá.

Autor zápisu: Atabe


Jeskyně Českého krasu (19. listopadu 2011)

Do jeskyní jsme chtěli původně vyrazit v neděli po výročáku, ale nakonec se to zadařilo až o měsíc později. A stálo to za to!
Odkaz na fotky a zápisy: Žemle (fotky)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Дан, Tatar, Zvoník, Žemle

Kratší akcička v Českém krasu. Podívali jsme se do Aragonitky a do jeskyně Pod křížem, kde jsme se kochali nádherným výhledem do kraje. Do Krápníkové jsme se nedostali a tak jsme si alespoň prošli štoly na Alkazaru. Poslední jeskyní byla Podtraťovka, ke které bylo oněkud obtížné se dostat, ale zase rozhodně stála za to. Tři nejodvážnější, kteří zůstali do druhého dne poté čekala noc v Aragonitce, bylo tam teploučko.

Autor zápisu: Žemle


Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13