Moravské víkendy

...za pár let snad budu číst dneska bílej prázdnej list,
třeba pochopím, co časem dozrává,
knížku křehce svázanou, rukou léty vypsanou,
každým tahem další stránka roztává...Tradiční osadní akce

Velikonoční Roverky * Výroční ohně * Moravské víkendy * Zimní Ameriky * Osadní svatby


Moravský víkend (9. – 11. prosince 2016)

Na začátku prosince jsme jeli do podzemí v Jihlavě a okolí. Legendární labyrint pod městem i středověké štoly byly mimo jiné svědkem osadní vánoční oslavy.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Lucka (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Brouk, Kawi, Lucka, Mejla, Přebral, Žemle

Tajemní průvodci nás pozvali do jihlavského podzemí a to si nechceme nechat utéct, ale dostat celou osadu ve stejný čas do JIhlavy je trochu oříšek, proto padne volba na Moravský víkend. V pátek se ubytováváme u Žemle a Brouka doma, dlouho jsme se neviděli a tak je o čem povídat. V sobotu ráno nabíráme Čápa a vyrážíme půjčenou dodávkou do Jihlavy. Po cestě se přidává ještě Zvoník. Potom už nám průvodci ukazují podzemní skvosty okolí Jihlavy, dostaneme se tak třeba do bývalé zrárny sýrů, nebo do středověké štoly. Po obědě potom vyrážíme do podzemí jihlavského, to je podzemním labirintem pod celým centrem, uličky se propojují a motají a bez mapy by se tu člověk až moc snadno ztratil. Úžasné. Přesouváme se do zeleně svítící štoly a slavíme Vánoce – máme stromeček, svíčky, dárečky i cukroví. Pak už nás čeká jen cesta do Brna, herní večer a nedělní cesta vlakem.

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (11. – 13. prosince 2015)

Opuštěná a poloopušténá zákoutí města Brna. Dalo by se tomu říkat urbex nebo pátračka, pro nás je to ale prostě Moravský víkend.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Brouk, Cryptid, Дан, Kawi, Přebral, Žemle

A je to tady, po roce zas Moravák! V pátek toho klasicky moc nestihneme, ale hlavně, že jsme se sešli, v sobotu ráno vyrážíme, máme nabitý program. Vánoce letos slavíme v podzemním kině ve starém opuštěném kulturáku. Mezi stovkami gramodesek a puncem zašlého, opuštěného a trochu tajemného zpíváme koledy, dáváme si dárečky a jíme cukroví. Další zastávkou je Dolní nádraží, kde se motáme kolem starých vagónů a mašinek. Turbomošt si dáváme na Zelňáku, a potom se smějeme lidem, kteří stojí frontu, aby se mohli podívat na novou sochu Jošta, zespod. Poslední peckou dne je podzemí „pod Čápem“ kam jdeme na dvě skupinky – jedna je dole a druhá mezitím sedí kolem poklopu, tváří se strašně nenápadně a zobe slunečnicová semínka. Večer hrajeme Dixit a odpočíváme. Další Moravák je za námi...

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (20. – 21. prosince 2014)

Předvánoční pohodový víkend u Žemle, oslava Vánoc v podzemí - všecko bylo - stromeček, svíčky, dárečky i koledy.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Дан (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle, Дан

Příjezd v jednu v noci byl dost pozdě, ale Žemle nás vyzvedla autem na nádraží a kdo se nebál, mohl se nechat odvézt. Poté jsme obsadili Žemlin pokoj, pokecali jsme, podrbali, udělali menší plány na sobotu a usnuli. V sobotu jsme vyrazili do bývalé dílny v Žabovřeskách a protože už byla ve stadiu bourání, diplomaticky jsme se vymluvili na fotografování a dostali jsme se do areálu legálně. Potom jsme nakoukli do rozpadlé kapličky v lomu a pokračovali do jednoho kouzelného podzemí, kde jsme oslavili vánoce, nechali se uchvátit nápisem z asi 193 svíček a po dvouleté odmlce znovupřijali Dana do osady. Večer jsme pak, posilněni Turbomoštem, prozkoumali středověkou Krysí štolu. V neděli ráno jsme se vyhrabali z postele a pouze ve trojici vyrazili do hotelu na přehradě, kde jsme si užili luxusních lustrů a slunce a větru a střechy a všeho.

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (8. – 10. listopadu 2013)

Tradice neporušena. Morava, Brno, podzemí, jeskyně, kradení kočky, kebab na nádraží.. Jen ta kultura chyběla.
Odkaz na fotky a zápisy: Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Дан, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Páteční večer je drbací, když pomluvíme všechny nepřítomné, pomlouváme i přítomné. Pak jdem spát. Ráno se přesouváme do údolí Říčky a s chutí se vrháme do hlubin jeskyní Pekárna a Netopýrka. Potom ještě v rychlosti přejedeme do Josefovského údolí, kde zkouknem štoly a vykonáme pokus o vykoupání se v jedné zatopené. Celý výlet je pohodový, jíme sendviče, Zvoník a Žemle po sobě koukají, kecáme, fotíme, plánujeme... Večer se pak dějí věci opravdu hrozné a nezveřejnitelné (pravděpodobně to nebylo tím, že přijel Přebral, ale možná by se na něj něco svést dalo). V neděli už se nic hrozivého neděje (pravděpodobně je to tím, že se přidal Čáp), vydáváme se prozkoumat taky něco brněnského – kryt s pavouky a tajemnou zatopenou štolou a nakonec taky štolu na Hádech, kde nás fascinuje podzemní komín, který zdoláváme.

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (7. – 9. prosince 2012)

Pražáci v Brně! Kultura, podzemí, kultura, podzemí! A šaliny!
Odkaz na fotky a zápisy: Дан (fotky), Kawi (fotky), Přebral (fotky), Přebral (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Дан, Kawi, Přebral, Zvoník, Žemle

Všichni se opět setkáváme na Moravském víkendu. V pátek máme párty u Žemle doma, komu se chce, vyráží ještě na koncert. Po pár hodinách spánku se všichni vydáváme prozkoumat Stránskou skálu, která nás nadchne svou spletitostí, velikostí i akustikou. Sobotní večer je opět ve znamení kultury, jedeme na bál do Víru! Chvíli nám trvá objevit ve většině písní nějaký rytmus, na který by se dalo tančit, ale i to po čase zvládáme. Mezitím se zúčastníme soutěží, v jedné (cosi s housenkou) se nám dokonce daří se umístit. A tak tančíme a bavíme se a pijeme kofolu, či pivo, až nakonec nad ránem usínáme mezi zpěvem, hraním a všeobecným mumrajem. Ráno se vydáváme na cestu po proudu potoka, tam, kde se v kopci nacházejí průzkumné štoly. Máme skvělého průvodce – Švorcáka a tak si druhé a poslední podzemí tohodle víkendu opravdu užíváme. Nezbývá než potkat na nádraží švorcáka (starej pán už od pohledu, trošku podivnej…) a rozjet se do svých domovů.

Autor zápisu: Žemle


Moravský víkend (11. – 13. listopadu 2011)

Pěkná osadní akcička na Moravě - koncert F.T. Primu, zatopený lom, úžasné bludiště podzemního pískového lomu, opuštěný dům a jedna štola na závěr... A písek je všude!
Odkaz na fotky a zápisy: Kawi (fotky), Дан (fotky), Дан (zápis)
Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky Fotka z kroniky

Atabe, Cryptid, Дан, Kawi, Tatar, Zvoník, Žemle

Druhý listopadový víkend jsme strávili poněkud netradičně na Moravě. I když právě odsud pochází polovina zakládajících členů, je tahle část republiky námi jako osadou poněkud opomíjena. A jak dokázalo těchto pár dnů, naprosto neprávem. „Moravská událost“ by vskutku šla zařadit mezi ty výjimečnější – ať už místem konání (žádné Ameriky nebo pískovce), rozsahem (kulturní událost a průzkum dvou naprosto odlišných podzemí) ale i účastí – nechyběl žádný osadník a dokonce naše řady byly o jednoho osadníka – přesněji o jednu osadnici – rozšířeny. (A mohly by být i o dva – kdyby Tatar nebyl protivnej :P) Zkrátka téměř vzorová, všestranně povedená akce.

Autor zápisu: Дан